Pogoda
ban-organizacje pozarzadowe.png
ue.png
ban-inwestycje.png
ban-karta-duzej-rodziny.png
ban-zapytaj-burmistrza.png
ban-sms-zielonka.png
ban-karta-mieszkanca.png
ban-r500plus.png
ban-fo.png
ban-konsultacje.png
ban-dobrystart2.png
logo.png
                 
 
baner 1000x90 2.11.2020 D.png
Projekt nowej organizacji linii „L” w Zielonce

Reorganizacja miejskiego transportu autobusowego w Zielonce dobiega końca. Wkrótce zostanie uruchumiona nowa linia L46.

Szanowni Państwo, nowa organizacja linii „L” w Zielonce spowoduje, iż zwiększy się częstotliwość kursowania autobusów w obrębie miasta, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. W godzinach porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych, linie L43  i L46 będą realizować skróconą trasę, kończącą sie na przystanku „Fabryczna 02”, przy al. Piłsudskiego w Markach. Autobusy tych dwóch linii będą nadal dojeżdżać do Centrum Handlowego M1, ale poza godzinami szczytu w dni powszednie oraz w soboty. W niedziele, ze względu na ograniczenie handlu, nie będzie kursów do CH M1.

W załączeniu publikujemy projekty nowych rozkładów jazdy dla linii L43, L44 i nowej linii L46, planowanych do wdrożenia w najbliższym czasie. Propozycje zmian w organizacji linii „L” wypracował Zespół Doradczy ds. Transportu Publicznego w Zielonce.

Linia L43

Autobusy linii L43 będą kursować na trasie Zielonka Bankowa-Zielonka-Marki/CH M1.

Wszystkie kursy będą realizowane ulicami Kościuszki-Marecka-Fabryczna, bez wariantowania trasy zamiennie z ulicą Mazurską-Lisa Kuli w kierunku Marek. Linia będzie obsługiwana jednym autobusem, a większość kursów zakończy się na przystanku „Fabryczna 02”, przy al. Piłsudskiego w Markach. Dojazdy do CH M1 linia będzie odbywać się w dni powszednie poza godzinami szczytu w soboty przez cały dzień.

Jednocześnie informujemy, że z przystanku „Fabryczna 01”, zlokalizowanym przy al. Piłsudskiego w Markach, możliwe będą przesiadki do autobusów ZTM, kursujących w kierunku centrum Warszawy:

 • 140, 340, 738 (kierunek Metro Trocka),
 • 240, (kierunek Żerań FSO),
 • L45, (kierunek CH Marki).


Możliwość przesiadki na przystanku „Fabryczna 01" do autobusów pięciu linii powoduje, że w godzinach szczytu czas oczekiwania na autobus wyniesie zaledwie kilka minut. Autobusy linii 140 i 340 kursują w godzinach szczytu co 10 minut, autobusy 240 i 738 co 20 minut, a L45 co 60 minut.

Linia L44

Linia ta będzie kursowała na trasie Turów/Kobyłka-Zielonka-Zielonka Bankowa. W centrum Zielonki przejedzie ulicami: Łukasińskiego-Mickiewicza-Kolejowa-Sienkiewicza-Chopina-Kilińskiego-Skorupki-Kolejowa i dalej w kierunku Zielonki Bankowej. Linia L44 skomunikuje mieszkańców ul. Ossowskiej i okolic, ze stacją PKP Zielonka, Ośrodkiem Zdrowia, Miejskim Przedszkolem nr 4 oraz ze Szkołami Podstawowymi nr 1 i nr 3.

Nowa linia L46  

Linia L46 będzie kursować na trasie Zielonka Bankowa-Zielonka-Marki/CH M1.
W północnej części miasta autobusy będą pokonywać trasę ulicami: Mazurska-Lisa Kuli-Ząbkowska-Fabryczna. Podobnie jak L43, kursy do CH M1 będą odbywać się w dni powszednie poza godzinami szczytu. W większości kursów przystankiem końcowym będzie „Fabryczna 02” w Markach. Dzięki skróceniu trasy L46 na terenie Marek będzie realizowanych więcej kursów w obrębie Zielonki.

Częstotliwość kursowania autobusów w godzinach szczytu:

 • Zielonka Bankowa - autobus co 20 minut.
 • Zielonka Centralna - autobus co 30 minut.
 • Dojazd do stacji PKP (przystanki Urząd Miasta i PKP Zielonka) - autobus co 20 minut z kierunku Zielonka Bankowa, z kierunku północnego co 30 minut.
 • Osiedle Wolności - autobus co 30 minut.
 • Osiedle Długa, Żabia - co 30 minut.
 • Ossowska i okolice - co 60 minut.
 • Mazurska i okolice - co 60 minut.
 • Drewnicka - co 60 minut.
 • Chopina i okolice - co 60 minut.Kursy w sobotę i niedzielę

Autobusy miejskich linii "L" będą kursować w soboty i niedziele według rozkładów innych niż w dni powszednie.

SOBOTA

Linia L43 zrealizuje w soboty 7 kursów, wszystkie z przystankiem końcowym przy Centrum Handlowym M1. Linia L44 wykona 6 kursów. Linia L46 również zrealizuje 6 kursów, z przystankiem końcowym przy al. Piłsudskiego w Markach. W nowym rozkładzie nie będzie już weekendowego łączenia tras linii, jak to miało miejsce do tej pory.

W sumie, w soboty wykonanych zostanie 19 kursów.

NIEDZIELA

W niedzielę kursować będą wyłącznie autobusy linii L43 i L46. Z uwagi na wprowadzone ograniczenia w handlu w niedziele, autobusy nie bedą dojeżdżać do centrum handlowego, trasa zakończy się na przystanku „Fabryczna 02” w Markach. Obie linie wykonają łącznie 10 kursów w niedzielę.

Jak przebiegały prace nad przygotowaniem nowego rozwiązania komunikacyjnego?

Propozycje zmian w organizacji linii „L” wypracował, powołany w październiku 2019 r. przez burmistrza Kamila Michała Iwandowskiego, Zespół Doradczy ds. Transportu Publicznego w Zielonce.

Jesienią ubiegłego roku, zespół ten brał udział w przygotowaniu konsultacji społecznych dot. transportu publicznego w Zielonce. W kolejnym etapie członkowie Zespołu zajęli się omówieniem i podsumowaniem wyników konsultacji oraz analizą możliwości utworzenia nowych połączeń. Rozptarywano m.in. przywrócenie połączenia autobusowego z przystankiem Mokry Ług przez ul. Żołnierską, a także uruchomienie nowego autobusu w kierunku Metra Trocka. Ze względu na wysokie koszty utworzenia takich połączeń, Zespół skupił się na rozwiązaniach mogących zdecydowanie poprawić komunikację w obrębie miasta. Jako główny punkt przesiadkowy dla osób komunikujących się z Warszawą przyjęto stację PKP Zielonka.

U podstaw nowej koncepcji organizacji linii „L” w Zielonce przyjęto zasadę, by znacząco nie zwiększać wydatków Miasta na transport, względem lat poprzednich, ale maksymalnie wykorzystać tabor składający się z 3 autobusów. Nowe rozkłady jazdy uwzględniają więc maksymalne zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów w granicach miasta, a także dostosowanie rozkładów do godzin rozpoczęcia i zakończenia nauki w szkołach podstawowych. Zespół Doradczy starał się również wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców w zakresie komunikacji miejskiej, adekwatnie do możliwości finansowych i organizacyjnych Miasta.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
baner program lemur dla przedszkola.png
Kontakt
ul. Lipowa 5
05-220 Zielonka
tel. Centrala:(22) 761 39 00
fax. (22) 761 39 35
baner www UE.png
Godziny pracy urzędu:
poniedzialek:    8.00-17.00
wtorek-czwartek:    8.00-16.00
piątek:    8.00-15.00
Konto bankowe:
Banko PKO BP
59 1020 1026 0000 1302 0260 8149
125-133-48-16
NIP:
013269730
REGON: